CNG Avantajları

CNG SİSTEMLERİ
Neden CNG Kullanmalıyız ?
CNG yakıt olarak 650 C° ‘de yanan bir gaz olup, patlama tehlikesi bulunmamaktadır. CO oranı % 0 olduğu için çevreye dost alternatif bir yakıttır.
Avrupa Birliği ‘nin egzost emisyon standardı olan Euro5 ‘i işlem görmeden sağlayan tek yakıttır. Rezervi tükenmekte olan petrole karın 130 yıllık bilinen rezervi olan doğalgazın, konutlarda ve sanayide kullanımı dışında ulaştırma sektöründe de kullanılması alternatif yakıt olma özelliğini cazip hale getirmektedir. Diğer yandan ülkemizin sözleşmelerle satın almayı taahhüt ettiği ve parasını ödemekte olduğu doğalgazın, %30’nun kullanılabiliyor olması ülke ekonomisine çok büyük mali bir külfet getirmektedir.
Diğer Yakıtlarla Karşılaştırılması
CNG (SDG) benzinle çalışan araçlarda %60 – %70 oranında lpg ile çalışan araçlarda ise %30 daha tasarrufludur. Ayrıca istasyonlarda depolama yoktur. Motora hiç bir zararı olmayan CNG kullanımında ortalama 35-40 bin km. de bir yağ değişimi yapılmaktadır. Motor ömrünü uzatmaktadır.
Ülkemizin doğalgaz transferi açısından dünyada önemli bir konumu vardır. Bu nedenle yakın bir gelecekte doğalgazın hemen hemen her sektörde kullanılması ulaşım ve sanayide önemli oranda tasarruf sağlayacaktır.
Avantajları :
Diğer yakıtlara göre ekonomiktir. Kullanıcının tasarrufu, aracın yakıt sarfiyatı ile bağlantılı olmakla birlikte, şu anda yurdumuzda doğalgaz, LPG’ ye kıyasla %40 tasarruf sağlamaktadır.
Çevreci bir yakıttır. Doğalgaz, egzoz emisyonu açısından havayı en az kirleten yakıttır. Bu özelliğinden dolayı, Avrupa Birliği yürürlüğü koyduğu yeni emisyon mevzuatına en uygun yakıt olarak; taşıtlarda doğalgaz kullanımını vergi indirimi ile teşvik etmektedir.
Oktan sayısının yüksek olmasından dolayı motor yanma verimi daha yüksektir ve bu açıdan motora faydalı bir yakıttır.
Doğalgazın tutuşma sıcaklığı 650 °C; benzininki ise 350 °C ‘dir.
Temiz bir yanma sağladığından motor yağı ömrünü uzatır.
Benzinde olduğu gibi katkı maddeleri içermediğinden, yanma sonrası motorda daha az atık madde bırakır. Bu özelliğinden dolayı motor ömrünü uzatır.
Motora direkt gaz olarak girdiğinden soğuk havalarda dahi kolayca yanar.
CNG yıllardır ABD, İtalya, Arjantin ve Yeni Zelanda’ da kullanılıp, benzine göre daha güvenli kabul ediliyor. Bunun 4 ana sebebi :
Doğalgaz havadan daha hafif olduğu için bir sızıntı halinde diğer yakıtların (LPG, Benzin vs.) tersine hemen havaya karışır ve diğer yakıtlar gibi zeminde birikerek patlayıcı ve yanıcı bir ortam oluşturmaz.
Doğalgazın parlama ısısı 700 santigrat derecedir. Bu sebeple parlama ısısı 455 derece olan petrole göre daha güvenlidir.
Doğalgaz yanabilmesi için havaya %4 – %14 oranında karışmalıdır. Bu ise petrole kıyasla çok daha dar bir marj olduğundan daha güvenlidir.
Doğalgaz tankları özel alaşımlar kullanılarak maksimum mukavemet için üretilir.
Şu an bazı ülkelerde mevcut kullanılan ve ileride daha yaygın bir hale gelecek olan “Evde Dolum” mümkündür. Yani aracın ihtiyacı olan gaz ev tesisatından temin edilebilecektir.